Systemy automatycznego nawadniania


W przypadku systemu automatycznego nawadniania ogród podlewany jest za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących, dobranych do rodzaju roślinności. Ich pracą kieruje odpowiednio zaprogramowany sterownik. Rozwiązanie to ma następujące zalety:

  • system praktycznie nie wymaga obsługi, dzięki czemu pozwala zaoszczędzić czas, który musielibyśmy poświęcić na podlewanie ogrodu;
  • umożliwia racjonalne zużycie wody, nawet o 50% mniejsze w stosunku do tradycyjnego podlewania (system można bowiem zaprogramować tak, by dozował roślinom właściwą ilość wody).

System automatycznego nawadniania warto założyć nawet w małym ogrodzie, o pow. 200 m2. Może obejmować całą jego powierzchnię bądź tylko jej część, np. trawnik. Źródłem wody może być woda z wodociągu, jak również wyłapywana do zbiorników podziemnych deszczówka.

Podstawowym elementem systemu nawadniającego jest jego projekt, na podstawie którego wykonywany jest kosztorys.
Projekt systemu nawadniania wykonujemy jest na podstawie dostarczonego projektu ogrodu, lub na podstawie wymiarów działki ściągniętych z natury, w czasie wizji lokalnej i parametrów źródła wody. Projekt uwzględnia wytyczne projektanta ogrodu i sugestie oraz oczekiwania inwestora. Po dograniu wszystkich szczegółów w projekcie przystępujemy do realizacji.

System automatycznego nawadniania można instalować przed budową ogrodu, jak również w istniejącym ogrodzie bez szkody dla roślin, trawnika, chodników.  Po ukończeniu prac instalatorskich wyliczamy zapotrzebowanie na wodę i tworzymy program nawadniania, osobno dla trawników i roślin. Instalacja zaopatrzona jest w czujnik deszczu lub czujnik wilgotności gleby, dzięki którym podczas opadów atmosferycznych automatyczne nawadnianie zostaje wstrzymane.

Serwis

W większości przypadków serwis ogranicza się do 2 przeglądów w ciągu sezonu.  Polega na wypompowaniu wody z rur i zraszaczy przed zimą, drugi przegląd nastepuje wiosną i polega na oczyszczeniu filtrów, sprawdzeniu szczelności oraz pozimowym uruchomieniu nawadniania .

Oferujemy sprawdzone produkty : TORO , RainBird , Hunter, Gardena